Saha Satış Yönetim Sistemleri

İşgücü optimizasyonunu sağlamayı hedefleyen kurumların ilgili süreçlerini yaşayan bir sistem ile yönetmesi gerekir. Çünkü işgücü yönetimi yaşam döngüsünün temelinde sürekli iyileştirme amacı vardır. Mevcut dönem içerisinde daha iyi bir kaynak planlaması ve daha iyi bir sevk ve idare süreci sunan işgücü yönetimi yaşam döngüsü, sürekli izleme faaliyeti sayesinde; gelecek dönemin planlama süreci için de öngörü fırsatı yaratır.

İşgücü optimizasyonunu sağlamayı hedefleyen kurumların ilgili süreçlerini yaşayan bir sistem ile yönetmesi gerekir. Çünkü işgücü yönetimi yaşam döngüsünün temelinde sürekli iyileştirme amacı vardır. Mevcut dönem içerisinde daha iyi bir kaynak planlaması ve daha iyi bir sevk ve idare süreci sunan işgücü yönetimi yaşam döngüsü, sürekli izleme faaliyeti sayesinde; gelecek dönemin planlama süreci için de öngörü fırsatı yaratır. Gusto Sys ile gelişmiş modülleri sayesinde kurumlar, bu döngüyü sürekli olarak işleterek, tüm organizasyonun verimliliğini en üst noktaya taşıma ve en üst noktada tutma fırsatını elde edebilirler. Günümüzde hizmet sektöründe faaliyet gösteren kurumlar için saha ekiplerinin etkin yönetimi, iş sürekliliği açısından kritik öneme sahiptir. Hizmet ağı genişledikçe; operasyonların planlanması, yönetilmesi ve raporlanması giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Bu piyasa koşullarında rekabeti sürdürebilmek; dağıtık yapıdaki ekiplerin mevcut iş yüklerinin izlenmesi, gelecek görevlerinin atanması, acil durumlarda en hızlı şekilde sevk edilmesi gibi süreçlerin optimizasyonunun sağlanmasına bağlıdır. Çoğu kurumda işgücü yönetim süreçleri; müşteri ilişkileri yönetimi, çağrı merkezi, sipariş yönetimi, arıza- bakım-onarım sistemi gibi çeşitli uygulamalar ile, dağıtık olarak yönetilmeye çalışılmaktadır. Farklı sistemler üzerinde tutulan kaynak ve yetkinlik bilgileri, yine farklı sistemler aracılığı ile ekiplere/kaynaklara atanan görevler ve bu ekiplerin görevlerini tamamlamaları neticesinde farklı yollardan geribildirimde bulunmaları, kurumların operasyonel verimliliğini ciddi ölçüde düşürmektedir. İş gücü Dağınıklığına son, bu zorluğu aşmayı hedefleyen kurumların, zaman içerisinde yapmış oldukları bilgi teknolojileri yatırımlarını topluca yenilemek zorunda kalmadan, teknik ve ekonomik açıdan çok daha verimli, uçtan uca bir işgücü yönetim sistemine sahip olmaları amacıyla geliştirilmiştir. Gusto ile tam entegre çalışan uygulamada, Gusto'da tanımlı olan verinin uygulama içinde tekrar tanımlanmadan kullanılmasını sağlar. Aynı şekilde bu uygulamada tanımlanan bilgilerin de Gusto'ya otomatik aktarımını sağlar. Ekstra hiçbir veri girişi olmadan Gusto ERP sistemiyle tamamen entegre çalışır.

Verimliliğe odaklı çözümler üretilerek şekillendirilmiştir.Hem kurum hem de müşteri açısından tanımlı süreçlerin, zamanında gerçekleştirilmesini sağlar. Böylelikle karar vericiler, kurum kaynaklarını yönetirken artık sadece müşteri ihtiyacına en uygun ve en yakın ekibin, en hızlı şekilde sevk ve idaresine zaman ayırabilirler.

 

Detaylı Raporlama

 

Sipariş Raporları, Müşteri Cari Hesap Ekstresi, Gelen Havaleler Raporu, Ayrıntılı Satış Raporu, Adat Raporu, Cari Risk Raporu, Ayrıntılı Tahsilat Listesi, Yaşlandırma Raporu, Mutabakat Raporu ve Finans Özet Raporu gibi birçok raporla, aradığınız bilgiye ve hazır dökümlere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Cari risklerinizi görebilir, ödenmemiş bakiye ve vadeleri ögrenebilir ve siparişinizi buna göre yönlendirebilirsiniz. Sistem üzerinden tahsilat yapabilme özelliği sayesinde kredi kartı ile ödeme için şirketinizin ödeme uygulamalarıyla entegrasyon yapabilirsiniz. Sahada girilen kayıtların merkeze entegrasyonu ile tahsilat bilgileriniz sisteme doğru ve zamanında alınır, ödeme sonrası oluşan dekont ile ödeme bilgileriniz cari hareketlerinize hemen yansır. Satış ekibiniz için müşteri, ürün ve ürün grubu; bayiniz içinse ürün ve ürün grubu bazında hedefler vererek, bunun kontrolünü gerçekleşen verilerle karşılaştırabilir ve raporlayabilirsiniz. Ayrıca sistem bir önceki yıl ve ay satış bilgisinden yararlanarak tahmini verilebilecek hedef rakamı önerisi sunar.

 

Merkezi İş Gücü Yönetimi

 

Tüm ekipler ve sahaların kontrolü Yetenekler, sorumluluklar ve işlerin yönetimi Mesai saatleri, izinler ve aktivitelerin yönetimi

 

Geleceğe Yönelik Planlama

 

Geçmiş dönemlerdeki iş tamamlama verilerine bağlı kişisel ve kitlesel başarı istatistikleri Değişen iş yükü parametrelerinin hesaplanması Bir sonraki dönemdeki potansiyel iş hacmi ile ilgili somut bilgiler

 

Analiz Ve Raporlama

 

Sipariş, tahsilat, stok miktarı, en çok satan ve/veya hiç satmayan ürünler, en iyi ve/veya en pasif bayi, en çok ve/veya en az kullanılan ödeme metodları gibi satışınızla alakalı tüm raporları alabilirsiniz.